Saturday, February 18, 2017

ROMA

Yeni bir Roma gezisi öncesi bir önceki seyahate ait fotoğrafları paylaşmak istedim. Biraz geç kalınmış bir paylaşım olacak ama olsun idare edin artık.

Mayıs 2016'da 7 gece 8 günlük bir İtalya seyahati gerçekleştirdik. Roma'nın yanı sıra İtalya'nın o güzel bölgesi olan Toskana'da da birçok şehri görme fırsatım oldum.

Ama Roma benim içim bambaşka güzel bir şehir. Resmen özlemini çekiyorum. Bir şehrin her yerimi tarih kokar.Her sokak ayrı bir güzel. Hele o eski model Fiat 500'ler yok mu! Ne olurdu sanki bir tanesi benim olsa:(


Eğer bir gün yolunuz Roma'ya düşerse diye önerilerimi aşağıya eklemek istedim;

1- Roma'da Nerelere Gitmeli?

- Kolezyum, Trevi Çeşmesi, Pantheon, İspanyol Merdivenleri, Vatikan, Castel Sant Angelo, Piazza Navona Meydanı... Bu liste uzarda gider. Dedim ya Roma tarih şehri. Her yapı, her taş hala ilk günkü görkemiyle dimdik ayakta duruyor. Tüm bu klişelerin yanı sıra Roma'da çılgınlar gibi sokak sokak yürüyün. Sakın ola toplu taşıma kullanmayın. Yürüyün yürüyebildiğiniz kadar. Bisiklet de kiralayabilirsiniz. Ama size en önemli önerim bilmediğiniz sokaklara girin kaybolun. Küçücük pizzacıda ayakta pizza yiyin. Soluklanmak için herhangi bir yerde kendinize cappuccino ısmarlayın.

2- Roma'da Ne Yenir?

- Önce şunda bir anlaşalım. Roma'da aç kalınmaz. Hatta kilo alıp yurda dönmeniz söz konusu diyebilirim. İtalyan'lar için kahve bağımlısı diyebiliriz.Bu sebeple herhangi bir yerde satılan cappucino bile çok  lezzetli diyebilirim. İtalya' da kahvaltı dendiğinde akla gelen en önemli ikili cappuccino ve cornettodur. Akşam yemekleğine bruschetti ve şarap ile başlayabilirsiniz. Devamında ise birbirinden leziz makarnalar, pizzalar ve et yemekleri size bekliyor.No comments :

Post a Comment